Havran Belediyesinin kutlu dogum haftası etkinliği yaptıgı konferansta Halkın yoğun katılım gösterdiği


destek-birimi 14 Nisan, 2017 - 17:03

MUTLU YUVA CENNETİN BİR ŞUBESİDİR
Kutlu doğum haftası münasebetiyle Belediyemiz tarafından düzenlenen İstanbul emekli Baş Vaizi Mustafa Akgül'ün konuşmacı olarak katıldığı İki Dünyada Mutlu olmanın reçeteleri isimli Konferansı Belediye Kültür Merkezinde gerçekleşti.
Halkın yoğun katılım gösterdiği konferansta Aile yapısı eşler arasındaki söylemler davranış şekilleri ve diyaloglar slayt eşliğinde izleyiciye anlatıldı.
Mustafa Akgül “Mutlu yuva cennetin dünya şubesi, huzursuz yuva da cehennemin dünya şubesidir” uyarısında bulundu.
Anne ve babalarımız ‘Bir yastıkta kocar’ iken, yeni kuşak neden en küçük fikir ayrılığında boşanma yolunu seçiyor?

70-80 sene önce Türkiye’de kıtlık vardı, insanlar ekmek bulamıyordu. Televizyon, araba, çamaşır, bulaşık makineleri yoktu ama insanlarda huzur vardı. Şimdi bunlar var ama insanlarda huzursuzluk da var, boşanmalar da artıyor. Çocuklar annesiz-babasız büyüyor. Boşanma oranı ABD yüzde 50, AB’de yüzde 35 oranlarında ve Türkiye’de henüz yüzde 2’lerde ama gittikçe artıyor. Bunun için mutlu bir yuva kurup bunu sürdürebilmek bugün en önemli problemlerden biri.
EVLİLİK İÇİN ÜÇ KURAL

-Mutlu yuva için ne yapmalı?

Mutlu yuva için yapılacak üç şey var: Birincisi evlenmeden önce, ikincisi evlilik sürerken ve üçüncüsü yuva tehlikeye girmişken boşanma öncesinde alınacak önlemler. Evlilik öncesi ne yapmalı? Gençler evliliği geciktirmemeli, eğitim ve zenginlik açısından birbirlerine denk eşler seçmeli. Anne ve babalarının da görüşlerini ve dualarını almayı ihmal etmemeli. Evlendikten sonra ne yapmalı? Eşinizi Allah’ın hediyesi kabul edin. “Eşimin üzerinde benim haklarım nedir” yerine “Eşime karşı vazifelerim nedir” diye kendine sormalı. Evlilik süresince sevgi, saygı, sabır, sadakat vazgeçilmez unsurdur. Evde anneanne, nine veya dede varsa “Ölse de kurtulsak” diye bakmamalı dualarını alarak mutlu olmalı. İsraf ve cimrilikten kaçınmalı. Evliliğin mutlu devam etmesi için, eşler cinsel açıdan da ihmal edilmemeli. Boşanmadan önce ne yapmalı? Hemen mahkemeye gitmek yerine, evvela etraftaki iyi geçinenleri aileleri örnek almalı. “Onlar niye geçiniyor da biz geçinemiyoruz” diye müzakere etmekten kaçınmamalı. “Aramızda sorun var, oturalım konuşalım” diyerek müzakere etmeli.

BOŞANMA YÜZDE 65 AZALDI

-Çiftler, boşanmadan önce nasıl bir müzakere süreci yaşabilir?

Nisa Süresi 35. Ayetinde, “Artık bir yuvanın yıkılmasından korkar hale gelmişseniz. Erkek ve kadın tarafından birer hakem tayin edin” der ve eğer hakimler iyi niyetli, eşler samimi ise Allah’ın onları bir arada tutacağını söyler. Taraflar niyetleri dile getirmeli, hatta yazıyla imzaya bağlanmalı. Bundan da netice alınmamışsa dini ve resmi nikahlarına dokunmadan, birbirinden fiilen ayrılmalı. “Bakalım boşanmak neymiş, çocuklarımın anne ve babayı istemeleri neymiş görelim” demeli. Bunu yapanlar ailelerin yüzde 65 oranında yeniden birbirine döndükleri tespit edilmiş. Bir de yuvaları muhafaza için dua edelim, kalpler Allah’ın elinde. Bugün yanlış yapan yarın düzelebilir. Boşandıktan sonra başlarına neler geleceğini bilemezler bile.

Aileler için altın öğütler

-4S kuralına uymalı: Sadakat, sevgi, saygı, sabır.

-Hanımlar sohbet ederken bir konuda çok teferrahuta girmemeli; erkekler ise sohbeti hemen kesmek istememeli. Eşler birbirini sabırla dinlemeyi bilmeli.

-Evlilikte ve evlilik öncesinde dört dörtlük insan aranmamalı. Çünkü kimse mükemmel değildir.

-Eşler arasında her hata birbirlerinin yüzüne vurulmamalı. Evlilikte hayatında eşler birbirlerinin hataları örtmeli. Evlenince bir kulağımız ve bir gözümüz kapalı olmalı.

-Yuvaların yıkılmasının en önemli nedenlerinden biri de alkoldür. Alkol aklı geriye atar. İslamiyet aklı ön plana çıkarır. Bu nedenle de İslamiyet alkole karşıdır ve evlilikleri dağıtan, bozan en temel nedenlerden biridir.

-Eşler birbirleri üzerindeki görevleri, ödevleri bilmeli. Ondan sonra da kendi haklarını talep etmelidir. Bu benliğin ve kibrin evlilikte oluşmasını engeller.

-Anne ve babanın evlilik için fikri alınmadan karar verilmemeli. Evlenecek kişilerin örf ve adetleri birbirine uyum sağlamalı.

-Bir yuva yıkılmaya yüz tutmuşsa kadın tarafından bir kişi ve erkek tarafından bir kişi olmak üzere birer hakem olmalı. Bu hakemler tarafların avukatlığını yapmak değil; aileyi, yuvayı kurtarmak için bir araya gelmelidir.

-Şartlar yerine geldiği takdirde evli kadının çalışması hata değildir

-Evlilik sıkıntıya düştüğünde çiftler dinimizce evliliklerini kurtarmak için sonuna kadar uğraşmalı, her çabayı göstermelidir.

-Resmi boşanma öncesi, eşler mutlaka birbirinden uzak kalmayı denemeli. Çocukların durumunu görmek, boşanmayı engelleyecektir diyerek konuşmasına okuduğu şiir ile son verdi.
Akgül'ün konferansı izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.
İlçe Kaymakamımız Sayın Ahmet Türköz ve Belediye Başkanımız Sayın Emin Ersoy,kısa birer konuşma yaptılar.Kaymakam Ahmet Türköz ve Belediye Başkanı Emin Ersoy günün anısına Mustafa Akgül'e çiçek ve Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı'nın heykelini takdim ettiler.
Konferans sonrası Mustafa Akgül,izleyicilere kitap imzaladı fotoğraf çektirdi.
Konferansa İlçe Kaymakamımız Sayın Ahmet Türköz,Eşi Fatma Türköz,Belediye Başkanımız Sayın Emin Ersoy,Eşi Aliye Ersoy,Havran Müftüsü Sayın Ahmet Alınmaz,Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Söbüoğlu,Belediye Başkan Yardımcıları Sayın Hüseyin Asarı,Sayın Mehmet Yılmaz,Belediye Meclis Üyelerimiz,Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
İzleyicilere Konferans öncesi lokum ikramı ve kırmızı gül dağıtıldı.